مخابرات: قبض‌های این دوره تلفن همراه را نپردازید

IMG23424921
مخابرات: قبض‌های این دوره تلفن همراه را نپردازید
در حالی که بسیاری از شهروندان با اضافه شدن مبالغی تحت‌عنوان «بدهی پیشین»، رقم قبض تلفن‌ همراهشان به‌طور غیرمتعارفی افزایش یافته است، سخنگوی شرکت مخابرات ایران از مردم می‌خواهد قبض‌های دوره جدید را یا اصلاح کرده یا منتظر قبض جدید باشند.

بسیاری از شهروندان با دریافت قبض های جدید تلفن همراهشان احساس کردند رقم قبض نسبت به قبض قبلی افزایش قابل توجهی داشته است. حال آن که متوسط استفاده آنها از تلفن همراه تغییر محسوسی نکرده است.
این احساس آنان را بر آن داشت تا درباره علت افزایش رقم قبض تلفن همراه خود از رسانه ها، وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران و ارگان آن ـ همراه اول ـ در این باره توضیح بخواهند.

به دنبال آن مشاهده ریز صورتحساب بسیاری از مشترکان همراه اول که خط دائمی در اختیار دارند، در پرتال همراه اول نشان داد مبالغ مختلف و گاه قابل توجهی تحت عنوان بدهی پیشین به قبض آنها اضافه شده است.

حال آن که آنها مدعی هستند هیچ گونه بدهی قبلی بابت قبض تلفن همراهشان نداشته اند و قبوض خود را به طور منظم پرداخت کرده اند.

به این ترتیب با افزایش شمار پرسش کنندگان، وزارت ارتباطات و همچنین شرکت مخابرات ایران به این موضوع پاسخ دادند.

در نخستین پاسخ سخنگوی شرکت مخابرات ایران به جام جم گفت: یکی از علت های لحاظ شدن بدهی پیشین در قبوض برخی مشترکان می تواند به دلیل فاصله ۱۰ تا ۱۵ روزه بین صدور تا توزیع قبض باشد.

داوود زارعیان افزود: به این ترتیب مقداری از رقم ناشی از مکالمات در این فاصله باقی می ماند که به عنوان بدهی پیشین در قبض بعدی لحاظ می شود.

خبرنگار پرسید: اما به گفته برخی شهروندان، رقم بدهی پیشین بعضا به قدری زیاد است که گاه درصد قابل توجهی از رقم اصلی قبض را دربرمی گیرد. به عبارت دیگر این ارقام بسیار بیشتر از نرخ مکالمات معمول در مدت پنج یا ده روز است.

زارعیان پاسخ داد: صحیح است. بروز این گونه مشکلات محتمل است. بنابراین ما راه های مختلفی به مشترکان برای حل این موضوع پیشنهاد می کنیم.

وی تصریح کرد: در این باره اگر مشترکی قبض جدید فعلی را پرداخت نکرده بهتر است به دفاتر مشترکان تلفن همراه مراجعه و نسبت به اصلاح قبض خود اقدام کند. در راه دوم که مورد پیشنهاد ما نیز است، مشترکان با سامانه ۹۹۹۰ تماس بگیرند و صرفا رقم قبض میان دوره و نه پایان دوره را از طریق این سامانه پرداخت کنند زیرا اطلاعات مالی درج شده در این سامانه به روز است و امکان هرگونه رسیدگی و تصحیح آنی قبض وجود دارد.

سخنگوی شرکت مخابرات ایران خاطرنشان کرد: با این حال کسانی که قبض های دوره پیشین خود را پرداخت کرده اند و در قبض جدید برایشان بدهی پیشین لحاظ شده است، قبض را پرداخت نکنند تا قبض اصلاحی مجددا در روزهای آینده برایشان ارسال شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: اما اگر کسانی از هر طریق چه پیامک یا قبض کاغذی قبض دوره جدید را پرداخت کرده اند نگران نباشند، زیرا بدهی پیشین لحاظ شده در قبض بعدی به عنوان بستانکار لحاظ خواهد شد.

واکنش وزارت ارتباطات

در همین حال وزارت ارتباطات نیز آمادگی خود برای رسیدگی به مشکل اضافه رقم های قبوض تلفن همراه اول را اعلام کرد.

علی اصغر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) دیروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: مشترکانی که در دوره اخیر قبض های همراه اول با ارقامی بیشتر از حد معمول مواجه شده و فکر می کنند اشتباهی در حساب آنها رخ داده، این موضوع را از طریق شرکت ارتباطات سیار پیگیری کنند.

وی تاکید کرد: در قبض های اخیر شرکت ارتباطات سیار در برخی موارد مشکلاتی به وجود آمده و ممکن است ارقامی که در قبض صادر شده به دلیل نقص فنی در سیستم با واقعیت مغایرت داشته باشد. بر همین اساس اگر مشترکی احساس می کند در قبض خود با رقم های بالا مواجه شده، می تواند این موضوع را از طریق سامانه شرکت ارتباطات سیار پیگیری کند تا قبض او بررسی مجدد شود.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین عنوان کرد: در صورتی که شکایت ها از این طریق رسیدگی نشد و پاسخ اپراتور، مشترکی را قانع نکرد، مشترکان می توانند اعتراض خود را از طریق سامانه ۱۹۵ با وزارت ارتباطات در میان بگذارند تا قبض های آنها مجدد بررسی شود.

بررسی تاثیر پارازیت ها

در همین حال رئیس سازمان تنظیم مقررات با اشاره به تاثیر پارازیت ها بر سلامت شهروندان گفت: کمیته ای متشکل از نمایندگان سازمان هایی مانند انرژی اتمی، محیط زیست، وزارتخانه های بهداشت، دفاع و ارتباطات در دوره ای به ارزیابی سطح سیگنال ها پرداخته و نتایج ارزیابی آنها در محیط های شهری و تاثیر تشعشعات بر سلامت افراد برای رئیس جمهور ارسال شده تا در خصوص آنها بررسی هایی صورت بگیرد.

علی اصغر عمیدیان یادآور شد: البته وزیر دفاع نیز در این خصوص مصاحبه ای داشته و اظهارنظرهایی کرده اند که برای اعلام نظر در این زمینه لازم است بررسی های ما تکمیل شود تا پس از انجام بررسی ها و اندازه گیری های جدید بتوانیم در این حوزه دیدگاه خود را اعلام کنیم.

وی خاطرنشان کرد: درباره اندازه گیری سیگنال ها مولفه های متعددی تاثیرگذار است که از جمله می توان به مسائل جوی مانند زاویه تابش اشاره کرد. از سوی دیگر سطح سیگنال ها و مدت زمان آنها نیز از دیگر مسائلی است که مورد توجه قرار می گیرد.

معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: اکنون نحوه بررسی ما به این شکل است که به عنوان مثال در یک روز، بخش خاصی از شهر را با تجهیزاتی که داریم بررسی و سطح سیگنال آن را مشخص می کنیم. روز دیگر ممکن است در نقطه متفاوتی در شهر این اتفاق بیفتد، اما در کل نمی توان بر این اساس اعلام کرد کدام نقطه شهر در این زمینه آلودگی بیشتر یا کمتری دارد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات درباره صحبت هایی که پیش از این سازمان هواشناسی مطرح کرده و گفته بود که به دلیل سیگنال های ارتباطی موفق به تشخیص وضع درست گرد و غبار و توفان تهران نشده، توضیح داد: دستگاه های سازمان هواشناسی در فرودگاه مهرآباد نصب شده و فرکانس آنها به گونه ای است که با اینترنت بی سیم به نوعی تداخل دارد، اما اگر سازمان هواشناسی بخواهد این مشکل برطرف شود با توجه به این که خدمات اینترنت بی سیم مورد استفاده مردم است دو راهکار پیش روی هواشناسی وجود دارد و این سازمان می تواند یا دکل خود را از شهر خارج کند یا تنظیماتش را به گونه ای انجام دهد که مشکلش برطرف شود.

این مقام مسئول همچنین در پاسخ به پرسشی که درباره زمان برطرف شدن اختلالات موبایلی اپراتور اول مطرح شده بود، توضیح داد: با توجه به گستردگی شبکه این اپراتور قطعا ارتقای این شبکه تا حدی زمانبر خواهد بود، اما اکنون طبق صحبت هایی که صورت گرفته آخرین زمانی که ما برای حل این مشکلات مطرح کرده ایم، بهمن امسال است که البته گویا اپراتور کمی درباره این سقف زمانی بحث دارد./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *