خودروسازان فرانسوی در راه شمال

ایران خودرو در حالی بر سر ایجاد جوئینت ونچر، با پژو فرانسه به توافق رسیده که خبر می‌رسد یکی از سایت‌های داخلی این شرکت (ایران خودرو)، میزبان تولیدات مشترک و جدید با پژویی‌ها خواهد شد.

آن‌طور که هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران خودرو به دنیای اقتصاد می‌گوید، پژو قصد سرمایه‌گذاری در ایران را دارد و این کار را از راه انجام فعالیت‌های مشترک یا همان جوئینت ونچر انجام خواهد داد. به گفته وی، قرار است یکی از سایت‌های داخلی ایران خودرو به تولید محصول مشترک با پژو اختصاص یابد و طرف فرانسوی، ۵۰ درصد سرمایه را لازم برای این فعالیت مشترک تامین خواهد کرد. یکه‌زارع با بیان اینکه احداث سایت جدید، برای فعالیت‌های مشترک ایران خودرو و پژو، توجیه اقتصادی ندارد، تاکید می‌کند که با استفاده از سایت‌های موجود، پروژه جوئینت ونچر با پژو، در عرض سه تا سه و نیم سال، به بار خواهد نشست.

هرچند هنوز مشخص نیست کدام سایت داخلی ایران خودرو، برای فعالیت مشترک با پژوی فرانسه، در نظر گرفته خواهد شد، اما بنابر شنیده‌ها، ظاهرا سایت مازندران کاندیدای اصلی برای اجرای این پروژه به حساب می‌آید. این سایت در زمان مدیریت منوچهر منطقی در ایران خودرو، احداث و به بهره‌برداری رسید و اتفاقا حواشی زیادی نیز بر سر ساخت آن ایجاد شد، چه آنکه خیلی‌ها معتقد بودند تولید خودرو در مازندران به دلیل اوضاع خاص آب و هوایی، منطقی نیست. هرچه هست، ظاهرا نظر ایران‌خودرو برای فعالیت مشترکش با پژو، روی سایت مازندران است و این در شرایطی است که رنوی فرانسه نیز برای خرید بخشی از سهام این سایت ابراز علاقه کرده و می‌خواهد به این واسطه، فعالیت‌هایش را در ایران توسعه بدهد.

باید منتظر ماند و دید که در نهایت پای کدام خودروساز فرانسوی به شمال ایران باز خواهد شد، رنو یا پژو؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *