احتمال حذف ۹ میلیون یارانه‌بگیر قوت گرفت

با کاهش ۵۰۰۰ میلیارد تومانی سقف منابع پیش بینی شده برای توزیع یارانه نقدی و غیر نقدی در سال آینده، این گونه به نظر می رسد که حذف یارانه بگیران غیر نیازمندی که پیش تر وزیر اقتصاد از شناسایی آنها خبر داده بود به مرحله اجرایی رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایسنا، در حالی که حذف دهک‌های درآمدی ثروتمند از برنامه های اصلی دولت یازدهم در اجرای گامهای بعدی قانون هدفمندی یارانه ها بود، اما با وجود ثبت نام مجدد کاهش چندانی در تعداد متقاضیان دریافت یارانه نقدی که پیش تر تا ۷۷ میلیون نفر هم تخمین زده می شدند اتفاق نیفتاد و در آخرین آمار اعلامی از سوی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی حدود ۷۶ میلیون نفر در هر ماه یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می کنند.

این در حالی است که با اختیاری که مجلس در قانون بودجه سال جاری به دولت داد تا با تعیین سقف درآمدی نسبت به شناسایی یارانه بگیران نیازمند اقدام کرده و افراد غیر نیازمند را از لیست ماهانه خود حذف کند تا کنون رسما خبر حذف یارانه بگیری اعلام نشد. از این رو مجلس که همواره نسبت به پرداخت یارانه به تمامی متقاضیان منتقد بود در آخرین بررسی انجام شده در مورد تبصره (۲۱) لایحه بودجه سال آینده دولت را این بار مکلف به حذف یارانه بگیران با درآمد بالای ۲٫۵ میلیون تومان در ماه کرد.

با مصوبه اخیر کمسیون تلفیق مجلس، سقف منابع توزیعی یارانه نقدی و غیر نقدی که همواره به صورت نقدی پرداخت شده است از حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان پیشنهادی در لایحه بودجه به ۳۷ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

اما ریزش ۵۰۰۰ میلیارد تومانی منابع توزیعی برای یارانه نقدی نشان می دهد که دولت برای توازن هزینه ای در این بخش در سال آینده باید یارانه حدود ۹ میلیون نفر را حذف کند تا توان پرداخت یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی تا انتهای سال را با همین ۳۷ هزار میلیارد تومان داشته باشد.

یک حساب و کتاب سرانگشتی نشان می دهد که ۵۰۰۰ میلیارد تومان حدف شده در کل سال، تامین کننده حدود ۴۱۶ میلیارد تومان از منابع یارانه نقدی توزیع شده در هر ماه است .

براین اساس اگر این ۴۱۶ میلیارد حذف شده بر رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی یارانه نقدی هر نفر در ماه تقسیم شود نتیجه حدود ۹ میلیونی را به همراه دارد که نشان می دهد در هر ماه ۹ میلیون نفر از لیست یارانه بگیران حذف خواهند شد.

بنابراین گزارش در حالی کاهش سقف ۵۰۰۰ میلیارد تومانی منابع توزیع نقدی و غیر نقدی بین خانوارها مصوب شد و برآورد جدایی بیش از ۹ میلیون نفر از جمع یارانه بگیران را نشان می دهد که در زمان ثبت نام مجدد متقاضیان دریافت یارانه در فروردین ماه امسال، وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس از شناسایی ۱۰ میلیون ثروتمند خبر داده بود اما در ادامه با وجود پافشاری ها برای ورود دولت به حذف این ۱۰ میلیون نفر این مساله رخ نداد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *