سالانه چند میلیون موبایل به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان گفت: سالانه ۱۵ میلیون گوشی تلفن همراه به صورت قاچاق وارد کشور می شود که سودی بالغ بر ۲ میلیارد و ۱۲۵ میلیون دلار را نصیب قاچاقچیان این عرصه می کند.

علی اصغر طهماسبی در آخرین جلسه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در سال ۹۴، اظهار کرد: قاچاق کالا و ارز پاشنه آشیل اقتصاد کشور است و گردش مالی حاصل از آن چیزی در حدود ۲۰ میلیارد دلار یعنی دو برابر بودجه عمرانی کشور و نیمی از واردات رسمی کشور است.

وی با اشاره به قانون جدید قاچاق کالا و ارز در کشور، تصریح کرد: خوشبختانه با تصویب قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور صاحب یک سند جامع در این حوزه شدیم و پس از آن روند مبارزه با این پدیده آسیب رسان به اقتصاد، شکل بهتری گرفته و امیدواریم با جدیت دستگاه قضایی، برخورد با عاملان قاچاق کالا و ارز بیش از گذشته و با شدت بیشتری صورت بگیرد.

دبیر کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان پیرامون افزایش آمار کشفیات کالای قاچاق، خاطرنشان کرد: افزایش کشفیات در استان جای نگرانی ندارد زیرا این امر نشاندهنده عزم جدی برای مبارزه است و اینکه دستگاه‌های عضو کمیسیون و نیروی انتظامی با توان مضاعفی به این حوزه ورود کرده‌اند.

وی با تأکید بر آسیب شناسی در حوزه قاچاق کالا و ارز، افزود: باید با تشکیل اتاقهای فکر و آسیب شناسی مبادی ورود و خروج قاچاق کالا را شناسایی کرده و راه‌های جلوگیری از آن را بیابیم.

طهماسبی در ادامه تقویت تولیدات داخلی و فرهنگسازی استفاده از این کالاهای وطنی را که مورد تأکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور محترم قرار دارد، از دیگر اقدامات مهم در حوزه فرهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز برشمرد. وی با بیان اینکه متأسفانه فراوانی کالاهای قاچاق در کشور زیاد است، اظهار کرد: سوخت و فرآورده‌های نفتی، گوشی تلفن همراه و دارو به ترتیب دارای بیشتری فراوانی در ورود و خروج قاچاق کالا به کشور است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار با تأکید بر ظرفیت رسانه‌ها، اظهارکرد: از تمام دستگاه‌های عضو کمیسیون می‌خواهیم تا اقدامات صورت گرفته در حوزه قاچاق کالا و ارز را اطلاع رسانی کنند.

وی در پایان با اشاره به برگزاری منظم جلسات کمیسیون و کمیته‌های زیرمجموعه در استان گلستان گفت: با همت همه عزیزان عضو کمیسیون در حوزه فرهنگی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور جزء ۵ استان برتر کشور قرار گرفتیم که امیدواریم در سال ۹۴ با جدیت و همت بیشتر در این حوزه به رتبه‌های بالاتری دست یابیم.

منبع:ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *