جدول درآمد اخذ کارمزد کارت‌خوان‌ها / پرداخت کننده و دریافت کننده کارمزد پایانه فروش کیست؟

جدول درآمد اخذ کارمزد کارت‌خوان‌ها / پرداخت کننده و دریافت کننده کارمزد پایانه فروش کیست؟

برآوردهای آماری خبرگزاری مهر از درآمدزایی روزانه ۱.۳ میلیارد تومانی ( متوسط حداقل-حداکثر درآمد) بانک مرکزی از محل اخذ کارمزد ازتراکنش‌های خرید ازبانک‌های پذیرنده حکایت دارد.

 

برآوردها  نشان می دهد که متوسط روزانه تعداد تراکنش‌های خرید بیش از ۱۶ میلیون و ۴۰۰ تراکنش است.

 

در عین حال، متوسط ماهیانه تعداد تراکنش‌های خرید بیش از ۵۰۰ میلیون تراکنش و متوسط سالیانه آن هم بیش از ۶ میلیارد تراکنش خواهد بود.

بنابراین محاسبات مشخص می‌کند که متوسط درآمد روزانه حاصل از این تعداد تراکنش شاپرک با دریافت کارمزد ۵۰ تومانی، بیش از ۸۲۰ میلیون تومان می‌شود.

 

همچنین متوسط درآمد ماهیانه حاصل از این تعداد تراکنش با دریافت کارمزد ۵۰ تومانی بیش از ۲۵ میلیارد تومان و درآمد سالیانه بانک مرکزی با همین کارمزد بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان خواهد شد.

 

برآوردهای دیگر نشان می‌دهد که متوسط درآمد روزانه تراکنش‌های خرید با نرخ کارمزد حداکثر ۲۵۰ تومان اعلامی بانک مرکزی، بیش از ۴.۱ میلیارد تومان، متوسط درآمد ماهیانه بیش از ۱۲۳ میلیارد تومان و متوسط درآمد سالیانه بیش از ۱۴۷۶ میلیارد تومان است.

 

برهمین اساس، برآوردهای آماری از درآمدزایی روزانه بیش از ۱.۳ میلیارد تومانی (متوسط حداقل – حداکثر درآمد) بانک مرکزی از این محل حکایت دارد.

 

جدول درآمد حاصل از اخذ کارمزد از کارت‌خوان‌های بانکی

جدول درآمد حاصل از اخذ کارمزد از کارت‌خوان‌های بانکی
تعداد/ نرخ کارمزد  درآمد حاصل از اخذ کارمزد ۵۰ تومانی درآمد حاصل از اخذ کارمزد  ۲۵۰تومانی
بیش از ۱۶.۴ میلیون تراکنش روزانه بیش از ۸۵۰ میلیون تومان  بیش از ۴.۱ میلیارد تومان
بیش از ۵۰۰ میلیون تراکنش ماهیانه بیش از ۲۵ میلیارد تومان بیش از ۱۲۳ میلیارد تومان
 بیش از ۶ میلیارد تراکنش سالیانه  بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان بیش از ۱۴۷۶ میلیارد تومان

 

 

 

 توجیه اخذ کارمزد در قبال تراکنش های دستگاه های کارت خوان

 

مسئولان بانک مرکزی  موضوع هزینه تجهیزات پایانه‌های فروش را مورد اشاره قرار می دهند و می گویند که حدود ۱۵ هزار نفر به صورت مستقیم و حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در حوزه پرداخت الکترونیک استخدام هستند، به‌طور متوسط بیش از ۳۰ میلیون تومان هزینه این افراد در سال است، بنابراین بیش از ۴۵۰ میلیارد تومان هزینه پرسنلی است که برای تجهیز این منابع باید تمهیداتی انجام شود.

 

در عین حال پایانه‌های فروش، عمر مفید پنج ساله دارند، قیمت هر پایانه حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است که در مجموع تعداد پایانه های فروش تراکنش دار در پایان مهر ماه سال جاری در کل کشور ۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۵۰۶ دستگاه پایانه بوده است.

 

هزینه های نگهداری این دستگاه ها برای اینکه سیستم و شبکه سرپا بماند، بالا است و به بیش از ۸۸۰ میلیارد تومان می رسد و با احتساب هزینه شرکت‌های psp به بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان در سال هم می‌رسد. البته بخشی از این هزینه ها توسط کارمزدهای مانده گیری و قبوض و یارانه های پرداختی بانکها جبران می شود اما کسری زیادی برای جبران آن باقی می ماند.

 

در بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌های دولتی و خصوصی و موسسات اعتباری غیربانکی آمده است:  در خصوص نحوه تأمین کارمزد یک درصدی تراکنش های خرید و تخصیص به شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت و با توجه به انتفاع بانک پذیرنده از رسوب وجوه حساب پذیرندگان، مقرر شد از تاریخ اول دی ماه ۹۴ حداقل ۵۰۰ ریال و حداکثر ۲۵۰۰ ریال به عنوان کارمزد از بانکهای پذیرنده دریافت شود.

 

تا آذز ماه ۹۴ بانک‌های صادرکننده کارت، کارمزد تراکنش‌های بانکی مربوطه را پرداخت می‌کردند اما با ابلاغ بخشنامه جدید این کارمزد به بانک‌هایی منتقل شد که در اثر هر تراکنش وجوهی به حساب آنها منتقل می‌شود و این وجوه در حساب‌های آنها رسوب می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *