ده روش تغییر صنعت خدمات مالی توسط زنجیره بلوک (BlockChain)

ده روش تغییر صنعت خدمات مالی توسط زنجیره بلوک (BlockChain)

می توان زنجیره بلوک را آخرین موفقیت  صنعت پرداخت به حساب آورد. در حقیقت باید پرسید کدامیک از  فناوری های دیگر پرداخت در سال های اخیر  به سرعت زنجیره بلوک رشد کرده است؟ ( البته باید آن را حساب های توزیع شده نامید که زنجیره بلوک بخشی از آن است). حتی فراتر از آن  زنجیره بلوک  از حوزه پرداخت فراتر رفته و وارد حوزه های مختلف مانند تولید شیوه های احراز هویت، انرژی و غیره شده است و لازم به یاد آوری است که سرچشمه تمام این اتفاقات با پرداخت شروع شده است.

 

جیمز وستر، مدیر تحقیقات در موسسه IDC Financial Insights گزارشی را در ژانویه ۲۰۱۶ ارائه کرد و در آن اشاره کرد موارد استفاده زنجیره بلوک برای موسسات مالی  هنوز درحال شکل گیری و توسعه است. وستر در این باره می گوید: زنجیره بلوک فناوری های بسیاری را شامل می شود که امروزه وارد صنعت شده اند، موبایل، رسانه اجتماعی، ابر و داده های کلان از جمله این فناوری ها هستند. توسعه بیت کوین نیز به طور اتفاقی برخی از مشکلات بانکداری را حل کرد. مانند هزینه ها، ایجاد شفافیت برای قانونگذاران و سرعت . بدون شک طرفداران  پرو پا قرص بیت کوین اکنون دل خوشی از گسترش زنجیره بلوک در صنعت خدمات مالی ندارند.
این درحالی است که  موارد استفاده  زنجیره بلوک نیز مشخص شده است. اما بانک ها هنوز مشغول بررسی موارد استفاده زنجیره بلوک هستند. گزارش IDC نقطه خوبی برای شروع این بررسی است. وستر در آن به ۱۰ شیوه ای که زنجیره بلوک  برای بانک ها تاثیرگذار خواهد بود، اشاره می کند.

 

۱٫ امنیت: زنجیره بلوک قابلیت بهبود امنیت و رمزگذاری اطلاعات تراکنش ها را دارد و لازم نیست این اقدامات را پس از انتقال اطلاعات یا به طور جداگانه انجام داد.
۲٫ ابرحسابرسی:  زنجیره بلوک نیاز به یک طرف معتمد در تراکنش های مبتنی بر ابر را از بین می برد.
۳٫ تراکنش های واقعا دیجیتال: زنجیره بلوک تراکنش های ایمن میکرو را ممکن می سازد  که البته این حوزه در حال توسعه است.
۴٫ اینترنت اشیا: زنجیره بلوک می تواند  امنیت تراکنش های خودکار در فضای اینترنت اشیا را بهبود ببخشد.
۵ . زمان مورد نیاز برای  تسویه: زنجیره بلوک می تواند زمان  مورد نیاز برای تسویه  بسیاری از تراکنش های پرداخت را بهبود بخشد.
۶٫ دولت: صادرکنندگان وجه رایج کشور می توانند از زنجیره بلوک استفاده کنند و به گفته برخی منابع  در آینده نزدیک این کار را انجام خواهند داد.
۷٫ بهداشت: سوابق درمانی را می توان به طور ایمن در زنجیره بلوک نگهداری کرد یا به اشتراک گذاشت.
۸٫ تولید: زنجیره بلوک می تواند فرایندها میان کارخانه های مختلف را مرتبط وخودکار کند.
۹٫ خرده فروشی: زنجیره بلوک می تواند  هزینه های تراکنش را در نقطه فروش به شدت بکاهد.
۱۰٫ انرژی:زنجیره بلوک می تواند شیوه دریافت هزینه الکتریسیته مصرفی را تغییر دهد.
در پایان می توان قراردادهای هوشمند را نیز به این موارد اضافه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *