نقش پررنگ ترکیه در کسب بازار قطر

نقش پررنگ ترکیه در کسب بازار قطر

«نهاد زیبکچی» وزیر اقتصاد ترکیه اعلام کرد کشورش از زمان آغاز بحران قطر با کشورهای عربی، بیش از ۱۲۰ هواپیمای ترابری حامل کمک‌های انسانی به این کشور فرستاده است.

زیبکچی روز یکشنبه طی سخنرانی در استان «دنیزلی» گفت: «شب گذشته ما ۱۲۱مین هواپیمای حامل کمک‌های خود را به قطر فرستادیم. این کار، بزرگترین عملیات انتقال هوایی در دنیاست. ما همچنین یک کشتی و هفت تریلی ارسال کردیم.»

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی ضمن ابراز امیدواری برای پایان یافتن بحران قطر، تاکید کرد نباید این اقدامات را علیه کسی در نظر گرفت زیرا ترکیه در تلاش است نیازهای روزانه مردم قطر را تامین کند.

کشورهای عربستان، مصر، امارات و بحرین روز ۱۵ خرداد در بیانیه‌های جداگانه قطع روابط دیپلماتیک خود را با قطر اعلام و این کشور را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم کردند.

از آن زمان تا کنون مقامات ترکیه‌ای تلاش‌هایی را برای حل مشکل قطر، با مذاکره با سران کشورهای عربی آغاز کرده‌اند. همچنین پارلمان ترکیه تصویب کرده تا نیروهای نظامی این کشور در قطر مستقر شوند.

صبح روز جمعه نیز نماینده کویت لیستی از شروط ۱۳گانه شورای همکاری خلیج فارس جهت برقراری مجدد روابط با قطر را به دوحه رساند. شروطی که از نظر بیشتر تحلیلگران سیاسی، اجرای آنها تقریبا غیرممکن است

منبع: فارس

یکی فکر در “نقش پررنگ ترکیه در کسب بازار قطر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *