اتفاقی ناگوار در صنعت خودروی کشورمان

اتفاقی ناگوار در صنعت خودروی کشورمان

سیدیاسر جبرائیلی کارشناس اقتصادی سیاسی در خصوص قرارداد جدید ایران و رنو نوشت: «یک اتفاق بسیار ناگوار در صنعت خودرو ایران در حال رخ دادن است که خلاصه آن چنین می‌شود: خودروسازان ایرانی که قرار بود خودرو تولید کنند، اما مونتاژکاری می‌کردند، در حال تبدیل شدن به واردکننده خودرو هستند.

وظیفه مونتاژکاری نیز در حال واگذاری به خود شرکت‌های خارجی است که با سهم‌های بالای ۵۰ درصد، در حال تملک کارخانه‌های مونتاژ ایران هستند. نتیجه طبیعی این روند، وداع با صنعت استراتژیک خودرو است.

برای طرف خارجی اما یک آورده بزرگ دارد و آن اینکه وقتی قطعات منفصله را وارد ایران کرده و در خاک ایران مونتاژ می‌کند، سودی که کسب می‌کند، بسیار بیشتر از حالتی است که خودرو را به صورت CBU (کاملا ساخته شده) در بازار ایران عرضه کند.

چرا که به نام تولید داخلی از معافیت‌ها و امتیازات فراوان گمرکی، مالیاتی و مهم‌تر از همه بازار انحصاری بهره‌مند می‌شود که در صورت فروش خودرو ساخته شده، از هیچ کدام از این مزایا بهره مند نبود.

ارزبری خودروهای مثلا داخلی طی سال‌های آتی به شدت افزایش خواهد یافت و به دلیل عقب‌راندگی صنعتی، به هر دلیلی درآمدهای ارزی دچار اخلال شود، با یک بحران شدیدتر از بحران ۹۰ تا ۹۲ مواجه خواهیم شد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *