نگرشي بر ديدگاههاي تحليلي بازار سرمايه

ديدگاه چارتيست(تكنيكال)

در ديدگاه چارتيستها تنها به تغييرات قيمتها با استفاده از ابزارهاي آماري پرداخته مي شود. در واقع رفتار قيمتها بيانگر اخطارهاي خريد، فروش يا نگهداري است. در اين روش اشتباهات احتمالي ممكن است در خريد يا فروشهاي ديرتر يا زودتر از زمان مناسب رخ مي دهد. بدين شكل كه سرمايه گذار با مشاهده اولين اخطار اقدام به خريد يا فروش مي نمايد و اين مسئله مي تواند منجر به پشيماني و هزينه هاي گزافي گردد .

ديدگاه فاندامنتال(بنياد گرا)

در ديدگاه فاندامنتال، سرمايه گذاري بر اساس بررسي اقتصاد كلان، صنعت و شركتها صورت مي پذيرد. در واقع بيشترين تاكيد ، بررسي دو عامل ياد شده تحليل اطلاعات مالي منتشره توسط شركتها مي باشد كه شامل پيش بيني فروش، پيش بيني EPS و . . . .و موارد تحقق يافته سالهاي گذشته است كه با ابزارهاي دقيق فاندامنتال همچون تخمين موارد ياد شده توسط تحليلگر و استفاده از نسبتهاي مالي، سهام مناسب مورد شناسايي قرار مي گيرند. در اين روش نيز اشتباهات احتمالي ممكن است در استفاده از اطلاعات تحريف شده شركتها و برآوردهاي غلط رخ دهد.

مقايسه دو ديدگاه

در مقايسه اين دو روش تحليلي مي توان به نقل از اسكار وايلد گفت:
به اعتقاد يك تحليلگر، چارتيست قيمت همه چيز را مي داند ولي ارزش (واقعي) هيچ چيز را نمي داند. چارتيست ها فقط با دو موضوع سر و كار دارند:

۱٫ قيمت فعلي چيست؟

۲٫ سابقه تغييرات قيمت چيست؟

قيمت نتيجه تقابل نهايي نيروهاي عرضه و تقاضا براي سهام شركت است. هدف تحليلگر پيش بيني تغييرات قيمت آتي است. تحليل تكنيكي(چارتيست) تنها با تمركز بر روي قيمت و حجم معاملات از تحليل فاندامنتال متمايز مي گردند. بنيادگراها(فاندامنتال ها) به دنبال چرايي قيمت مي گردند.حال آنكه تكنيكي ها به دلايل بنيادگراها در مورد چرايي قيمت با ديدگاه ترديد نگاه مي كنند. تكنيكي ها اعتقاد دارند كه بهترين كار اين است كه بدنبال چيستي قيمت باشيم و به چرايي آن اهميت ندهيم. چرا قيمت بالا مي رود؟ بخاطر بيشتر بودن خريداران(تقاضا) از فروشندگان(عرضه). سرانجام، ارزش هر چيز برابر با پولي است كه يك فرد حاضر است براي آن بپردازد،چه لزومي دارد بدانيم چرا؟

اما بنيادگرايان به جنبه هاي عملي قيمت با ديدگاه تحليلي مي نگرند. در واقع آنها قيمت را معلول عواملي مي دانند كه با شناخت و بررسي آن مي توان به پيش بيني قيمت از طريق برآورد ارزش آن پرداخت.

كاربرد دو روش در بازار سرمايه ايران

در بازار سرمايه ايران دو روش ياد شده به عنوان دو روش مكمل بايد با يكديگر استفاده گردد و تحليل و بررسي جهت انجام معاملات بايد با استفاده از بينشي كه با بكارگيري هر سه روش تحليلي بدست مي آيد انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *