بررسی روند قیمت سکه و دلار در بازار

بررسی روند قیمت سکه و دلار در بازار

پس از روند کم‌نوسان نرخ دلار در بازه محدود ۴۱۸۰ تا ۴۱۹۵ تومان در هفته آخر آذر و هفته اول دی، از روز شنبه رشد تقاضای سفته‌بازی با چاشنی برخی تجمعات تشدید نوسانات نرخ دلار را به دنبال داشت.

با وجود فشار عرضه از سوی صرافی بانک‌ها، نرخ دلار در میانه معاملات روز یکشنبه مقاومت سطح ۴۳۰۰ تومانی را شکست؛ موضوعی که روز دوشنبه نیز تکرار شد. اما روز گذشته، تداوم فضای هیجانی در بازار ارز دلار را به سقف ۴۳۳۰ تومانی رساند. با فشار عرضه دلار از سوی صرافی بانک‌ها، از ابتدای هفته حرکت تقاضای سفته‌بازی به سمت سایر ارزها به ویژه یورو رشد حدود ۴۵۰ تومانی یورو را در ۴ روز معاملاتی اخیر رقم زد.

دیروز هر سکه طرح جدید با رشد ۴ هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۴۹۴ هزار تومان معامله شد. طلای جهانی نزدیک به بالاترین سطح از سپتامبر ۱۳۱۲ دلار قرار گرفت. شاخص دلار پس از ثبت بیشترین افت در سال ۲۰۱۷ از سال ۲۰۰۳، در اولین روز معاملات به کف ۴‌ماهه رسید.

اما همچنان چشم‌انداز رشد نرخ بهره و تقویت رشد اقتصادی فشار را بر طلا حفظ کرده است. در بازار ارز نیز با وجود اینکه پیش‌تر شاهد مقاومت سطح ۴۳۰۰ تومانی با فشار عرضه صرافی بانک‌ها بودیم، روز گذشته نرخ دلار در سطح ۴۳۳۰ تومان معامله شد. پس از کم‌واکنشی سکه در روزهای ابتدایی هفته، روز دوشنبه سکه با جهش ۳۴ هزار تومانی همراه شد. اما روز گذشته با احتمال فروکش هیجانات بازار ارز و مقاومت سطح یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، روند صعودی سکه محدود شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *