رشد یورو عامل اصلی گرانی طلا است

رشد یورو عامل اصلی گرانی طلا است

امروز پنجشنبه، قیمت طلای جهانی تحت تاثیر ۳ عامل تقویت شد. اول، ارزش یورو نسبت به دلار آمریکا به بالاترین سطح ۲ هفته گذشته خود رسید که به معنای افت رقیب فلز گرانبها است. عامل دوم، احتیاط سرمایهگذاران به دلیل برگزاری چند نشست مهم بانک‌های مرکزی مهم جهان بود که حجم معاملاتی که داشتند به سود دلار پیش می‌رفتند را کاهش داد. سومین عامل نیز، ملاقات رهبر کره شمالی با ترامپ است که نتیجه آن منجر به تشدید یا نزول تنش‌های بین‌المللی خواهد شد.

قیمت طلا در مبادلات آسیایی برای تحویل فوری ۰٫۱ درصد افزایش یافت و به ۱۲۹۶ دلار و ۹۸ سنت در مبادلات ابتدای بازار مبادله شد، در حالیکه طلا در بازار مبادلات آتی امریکا تغییر بزرگی را ثبت نکرد و در قیمت ۱۳۰۱ دلار و ۲۰ سنت داد و ستد شد.

امروز، شاخص ارزش دلار در برابر سبدی از ارزهای مهم بین المللی ۰٫۱ درصد افت کرد و به ۹۳٫۵۳۸ واحد رسید که به نظر می رسد در بازار امروز این افت ادامه دار خواهد بود.

امروز با تقویت این نگرش در میان بازار که بانک مرکزی اروپا در نشست هفته آینده پایان برنامه های حمایتی و محرک اقتصادی را تا انتهای سال ۲۰۱۸ اعلام خواهد کرد، ارزش یورو  در برابر بسیاری از حریفان به بالاترین سطح ۲ هفته ای صعود کرد .

یوایچی ایکه میزو، مدیر شعبه بانک CIBC در توکیو افزایش قیمت طلا را به دلیل قدرت گرفتن یورو در برابر دلار امریکا می داند. بازارها بسیار ساکت هستند که البته به دلیل اتفاقات و عوامل مهم هفته آینده طبیعی است .نبود فاکتوری خاص که بتواند باعث حرکت و افزایش قیمت شود دلیل من برای اعلام یورو به عنوان تنها عامل حمایت از طلا در حال حاضر است.

نشست بانک مرکزی امریکا و مذاکره تاریخی و ۲ جانبه ترامپ و رهبر کره شمالی هم در هفته آینده برگزار خواهند شد در حالیکه نشست سران جی ۷ هم از جمعه همین هفته آغاز می شود.

واکنش ها و خروجی نشست جی ۷ که احتمالا بخش بزرگی از مذاکرات آن در مورد تعرفه های تجاری امریکا بر محصولات صادراتی اروپا خواهد بود تاثیر زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.

همچنین مذارکرات تجاری امریکا با چین و دوکشور امریکای شمالی یعنی مکزیک و کانادا (البته مذاکره با ۲ کشور کانادا و مکزیک هنوز در حد پیشنهاد از طرف ترامپ است) هم می توانند بر قیمت طلا تاثیر گذار باشد.به باور تحلیلگران هدف ترامپ از مطرح کردن مذاکره با ۲ کشور امریکای شمالی ،جایگزین کردن قوانین قبلی تجارت ازاد در این قاره با قرار دادی جدید است.

انتظار افزایش نرخ بهره و صعود شاخص بازارهای سهام ( سود دهی بهتر) باعث افزاش فشار بر طلای بدون سود دهی شده و میزان صعود ارزش اونس را محدود می کند. همچینین افزایش نرخ بهره با حمایت از شاخص دلار(ارز قیمت گذاری طلا )باعث گران تر شدن فلز زرد برای سرمایه گذاری در بازار داخلی و خارجی خواهد شد.

در مبادلات ابتدای بازار شاخص سهام بازار آسیا به بالاترین سطح ۲ ماه و نیمه صعود کرد که بیشتر این صعود تحت تاثیر عوامل فاندامنتال و اساسی در بازار اتفاق افتاد.

ادوارد میر ،تحلیلگر در INTL FCStone  علی رغم بازه قیمت مبادلاتی محدود و باریک ،همچنین نبود عامل حمایتی خاص در بازار همچنان چشم انداز قیمت طلا در بازار ژوئن را افزایشی پیش بینی می کند و اعتقاد دارد که روند قیمت طلا صعودی خواهد بود.

به اعلام شورای جهانی طلا،شاخص سهام صندوق های سرمایه گذاری با پشتوانه طلای منطقه امریکای شمالی در ماه می رشد داشته است در همین حال افزایش نوسان قیمت طلا باعث کاهش تقاضا و افت قیمت شده است.

میزان ذخایر طلای SPDR گلد تراست ،بزرگترین صنوق ذخیره طلای جهان ،دیروز ۰٫۴۲ درصد افت ثبت کرد و به ۸۳۲٫۵۹ تن رسید که این رقم پایین ترین میزان ذخایر در بیش از ۳ ماه بود.

در بازار سایر فلزات گرانبها نقره برای تحویل فوری ۰٫۱درصد رشد کرد و به ۱۶٫۶۵ دلار در هر اونس مبادله شد.پلاتین ۰٫۳ درصد افت کرد و به ۹۰۰٫۲۰ دلار در هر اونس داد و ستد شد.پالادیوم هم با ۰٫۱ درص رشد قیمت به ۱۰۱۷٫۲۰ دلار در هر اونس معامله شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *