دانستنی‌های خصوصی‌سازی

18a0e1de0aad342e04c0268b9f2b8de1

آیا می‌دانید؟ رشد اقتصادی ملی، گسترش مالکیت به منظور تامین عدالت اجتماعی و ارتقای کارآیی، بهره‌وری بنگاه‌های اقتصادی، افزایش رقابت‌پذیری در اقتصاد ملی از جمله اهداف موردنظر سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی است؟
● آیا می‌دانید؟ ۳۳ شرکت مخابراتی که تعداد ۴۰ هزار نفر نیروی انسانی در آنها مشغول به کار هستند با اجرای خصوصی‌سازی به بخش خصوصی واگذار می‌شوند؟
● آیا می‌دانید؟ ۳۸ میلیون مشترک تلفن همراه و ثابت در کشور وجود دارد که با تبدیل ودیعه تلفن آنان به سهام، به ۳۸ میلیون سهامدار تبدیل می‌شوند؟
● آیا می‌دانید؟ پروانه‌ای که برای اپراتوری اول (مخابرات ایران) صادر می‌شود مبنای نرخ‌گذاری سهام مخابرات برای ورود به بورس است؟
● آیا می‌دانید؟ ودایع مشترکان در ترازنامه جزو بدهی‌ها تلقی می‌شود و به پیشنهاد شرکت مخابرات ایران، تصمیم‌گیری در این زمینهبه سازمان خصوصی‌سازی در مرحله خصوصی‌سازی سپرده شده است؟
● آیا می‌دانید؟ ۵ درصد از سهام مخابرات حداکثر تا ۳۰ میلیون تومان برای هر نفر به کارکنان شرکت مخابرات ایران واگذار می‌شود؟
● آیا می‌دانید؟ ۵ درصد سهام به کارکنانی تعلق خواهد گرفت که محل خدمت آنان تا قبل از اعلام لیست نهایی کارکنان شرکت مادرتخصصی به سازمان خصوصی‌سازی در یکی از شرکتهای قابل واگذاری به بخش خصوصی تعیین شده باشد؟
● آیا می‌دانید؟ اگر کارمندی قصد فروش سهام خود را داشته باشد می‌تواند تا درصدی که اقساط آن را پرداخت تسویه کند و بعد به فروش برساند؟
● آیا می‌دانید؟ در بند ۶ مصوبه هیئت دولت به صراحت قید شده که تمامی تعهدات شرکت مخابرات ایران واگذارشده به کارکنان، اعم از حقوق و مزایا، بیمه و بازنشستگی و سایر تعهدات کماکان محفوظ و در تعهد شرکت واگذارشده است؟
● آیا می‌دانید؟ اگر شرکت مخابرات خصوصی‌شده، نیروی انسانی مخابرات را مازاد دانست، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مکلف است نیروهای مزبور را در بین سایر سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی جابجا کند؟
● آیا می‌دانید؟ با خصوصی‌شدن مخابرات، مخابرات باید هزینه‌های نامبرینگ و کانال‌های بین شهری و بین‌الملل را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بپردازد؟
● آیا می‌دانید؟ با خصوصی‌شدن مخابرات، ارائه خدمات مخابراتی در روستاها به دلیل سودآور نبودن با پرداخت هزینه از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه خواهد یافت؟
● آیا می‌دانید؟ با خصوصی‌شدن مخابرات، ارائه خدمات مخابراتی تلفن ثابت و همراه، به دو شیوه پیش‌پرداخت و پس‌پرداخت صورت خواهد گرفت؟
● آیا می‌دانید؟ مخابرات از فروردین ماه سال ۱۳۸۶ می‌تواند در چارچوب قانون تجارت اداره شود؟
● آیا می‌دانید؟ وجوهی که به عنوان ودیعه توسط مشترکان به مخابرات داده شده، «وجه‌الضمان» است و در صورتی که مشترکان تلفن تمایل به تبدیل آن به سهام نداشته باشند، عین همان مبلغ مسترد می‌گردد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *